Dubrovački aktivist Đuro Capor je u sklopu projekta Zelena knjižnica održao predavanje PRAVO NA PROSTOR u petak 23. svibnja u 18 sati na Fakultetu za ekonomiju i turizam “Dr. Mijo Mirković” u Puli. Kao uvod u predavanje prikazan je kratki dokumentarni film PROSTORNA PRAVDA. (20 korisnika)Inicijativa Srđ je naš nastala je 2010. godine te okuplja niz pojedinaca i udruga civilnog društva s područja Dubrovnika i Hrvatske koji su u projektu izgradnje golf resorta na 359 ha Srđa prepoznali prijetnju interesima građana i nenadoknadivu štetu za održivi razvoj Dubrovnika. Na predavanju je bilo riječi o samom projektu na Srđu, načinu na koji su se građani Dubrovnika uspjeli organizirat i prikupiti dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma o projektu na Srđu, o referendumskoj kampanji, formiranju tzv. “Dubrovačkog dogovora” i situaciji u kojoj se sada projekt na Srđu nalazi.
Đuro Capor radi kao profesor povijesti u dubrovačkoj gimnaziji i koordinator je inicijative Srđ je naš. Surađuje niz godina s udrugama koje se bave zaštitom javnog ineteresa na području prostornog planiranja te je sudjelovao u kampanjama civilnog društva vezanima za Zakon o igralištioma za golf, izgradnju HE Ombla i projekta izgradnje golf resorta na Srđu.
PROSTORNA PRAVDA from Filmaktiv on Vimeo.
Prostorna pravda (Filmaktiv, 2014.) je kratki dokumentarni film nastao u sklopu projekta Prostorna pravda. Partnerske organizacije (Zelena Istra, Srđ je naš, Pravo na grad. Kinookus, Ekološka udruga Krka Knin, Filmaktiv) ovim projektom nastavljaju uspješnu suradnju iz prethodnih godina koja je povezivala sredine u kojima se najakutnije manifestiraju strukturni problemi upravljanja prostornim resursima u našem društvu: od masovne apartmanizacije vrijednog priobalnog i agrarnog područja projektima izgradnje golf terena u Dubrovniku, Puli i Šibensko-kninskoj županiji, preko privatizacija javnog prostora političkim pogodovanjem i manipulacijom javnim interesom u Zagrebu, do sustavnog isključivanja građana iz procesa odlučivanja. Partnerske organizacije nositeljice su društvenog angažmana oko tih problema u svojim sredinama, ali djeluju i šire prema javnosti, zakonodavnom okviru i pomaganju drugim sredinama. Dok je prethodni zajednički rad bio prvenstveno usmjeren na prijenos znanja i kapacitiranje inicijativa protiv prostornih devastacija u sredinama partnera, ovim projektom partneri su se složili otići korak dalje i graditi civilnodruštveni okvir za sustavno djelovanje na prostornim politikama. Više informacija na prostornapravda.org