Vodik – mit ili hit?” naslov je predavanja koje će 6. rujna u 18 sati u Sveučilišnoj knjižnici u Puli održati  izv. prof. dr. sc. Ankica Kovač. Predavanje u sklopu projekta BOLSTER i mini-projekta A green library for a green transition organiziraju: Društvo bibliotekara Istre, Sveučilišna knjižnica Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli i Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije.

Utrka za dekarbonizaciju našega planeta je započela te bi sada više nego ikada trebali prihvatiti vodik kao jedno od globalnih energetskih rješenja. S vodikom otvaramo prostor za gospodarski napredak naše zemlje, uz otvaranje velikoga broja novih radnih mjesta i očuvanje našeg planeta. Pri tome je važno naglasiti da je kriza već nastupila zbog čega su nam žurno potrebne i politike, i infrastruktura, i ulaganja jer nema rješenja klimatske krize bez čistoga vodika. Donošenjem EU strategije za vodik napravljen je ključan korak u definiranju europskoga puta prema dekarbonizaciji, s ciljevima koji će vjerojatno u narednim godinama biti i umnoženi. Primjena vodika je višestruka i može se koristiti gdje god nam je potrebna električna, odnosno toplinska, pa i rashladna, energija. Vodik je pogodan za primjenu u industriji, transportu, kućanstvu, općoj energetici te za uravnoteženje elektroenergetskoga sustava. Danas vodik zapravo nitko ne odbacuje te pitanje više nije ima li vodik ulogu u energetskoj tranziciji i ostvarenju energetske neovisnosti, nego je pitanje kako se i na koji način potencijal vodika može ostvariti, proširiti i iskoristiti u postizanju klimatskih ciljeva.

Ankica Kovač je izvanredna profesorica na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Njeno područje istraživanja je vodik u sprezi s obnovljivim izvorima energije. Zajedno sa svojom Grupom za vodik izradila je prvi hrvatski bicikl na vodik te instalirala prvu hrvatsku punionicu vodika. Profesorica Kovač pomoćna je urednica međunarodnoga znanstvenog časopisa International Journal of Hydrogen Energy te je gostujuća urednica časopisa Energies Journal. Kao zamjenica predsjednika Stručne radne skupine, sudjelovala je u izradi Hrvatske strategije za vodik. Članica je Vijeća Predsjednika Republike Hrvatske za energetsku tranziciju te predstavnica Republike Hrvatske u međunarodnoj organizaciji Hydrogen Europe Research i u međunarodnoj organizaciji IEA The Collaboration Programme on Advanced Fuel Cells. Ankica Kovač je utemeljila međunarodnu konvenciju o energiji obnovljivoga vodika pod nazivom Renewable Hydrogen Energy Convention–RH2EC (https://rh2ec.com) te Training on Hydrogen and Fuel Cells, s ciljem edukacije o ulozi vodika u energetskoj tranziciji. U svojem radu i djelovanju usko surađuje s gospodarstvenim sektorom i znanstvenim institucijama, i na domaćoj i na međunarodnoj razini. Dobitnica je nagrade pod nazivom Croatian Woman of Influence u kategoriji Vođenje i inovacije.

Projekt BOLSTER – Bridging Organizations and marginalized communities for Local Sustainablity Transitions in EuRope uključuje 12 ključnih istraživačkih partnera i još 23 pridružena partnera iz cijele EU, uključujući institucije znanja, vladine institucije, nevladine organizacije te članove poslovne zajednice. Cilj je projekta BOLSTER, čiji je glavni koordinator Sveučilište iz Tilburga, razumjeti kako na marginalizirane zajednice utječu politike povezane s Europskim zelenim planom i povećava li njihovo uključivanje u procese donošenja odluka potporu tranzicijskim planovima. Projekt se financira iz europskog istraživačkog fonda Obzor Europa u iznosu od 3,8 milijuna eura. U sklopu radnih aktivnosti Re-Activate campaign: Community projects – mini projects, Društvo bibliotekara Istre je prijavilo mini-projekt – A green library for a green transition koji je odobren za financiranje od strane glavnog koodrinatora i jednog od partnera – Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije.